Angličtina v mobilu

26.02.2021

Už jsem o tom psala v článku Proč "chodit na angličtinu" nestačí, ale opakování je matka modrosti, takže:

Pravidelné docházení do jazykovky vás sice udrží nad vodou, ale na velké plavecké výkony zapomeňte.

Pokud chcete v angličtině doplavat kousek dál od břehu, je potřeba, abyste se k ní "dokopali" častěji než jednou týdně. Jenže když vás to nebude bavit, půjde to dost těžko. A protože v dnešní době se bavíme velmi často na našich mobilních zařízeních, sepsala jsem vám doporučení na pár aplikací, se kterými by vás učení angličtiny mohlo "chytnout".

Photo by Dugba Cauley-Hushie on Unsplash

Duolingo

Aplikace se zelenou sovičkou není žádná horká novinka, na displejích telefonů svých studentů ji vídám už několik let, ale občas se i dnes najde někdo, kdo o ní ještě neslyšel, takže: jestli hledáte apku, která vám pomůže dokopat se k angličtině každý den aspoň na pět minut, Duolingo by se vám mohlo líbit.

Můžete začít oprašovat svoji angličtinu od úplných začátků, nebo si udělat rozřazovací testík a nechat aplikaci, aby vám navrhla vhodnou slovní zásobu podle vaší úrovně.

Výhodou Duolinga je, že nová slovíčka uvidíte, uslyšíte, budete je muset správně napsat a také správně vyslovit. Pokud se vám to nezdaří, bude vám sovička slovíčka smečovat zpátky tak dlouho, dokud se vám to nepovede.

Další výhodou je, že pokud máte potíže s poslechem a je na vás např. některá věta moc rychlá, můžete si její přehrávání zpomalit.

A ještě jedna prima věc: můžete si nastavit kolik minut denně se chcete angličtině MINIMÁLNĚ věnovat. Nejmíň je 5 minut, maximum 20. Doporučuju ale stanovit si za začátku realistický cíl; když vás to chytne, můžete si učení kdykoliv (a jakkoliv) protáhnout. Sovička ale umí být dost neodbytná; každý den vám bude na mobilu vyskakovat upozornění, že byste se té zelené potvoře už měli zase začít věnovat a když jí dáte košem, nemilosrdně vám za to strhne body.


British Council

British Council je britská organizace, která se vzdělávání (a nejen jemu) věnuje už přes sto let. Pod její záštitou probíhají mezinárodně uznávané jazykové zkoušky a tak není divu, že pro své studenty vytvořili i několik užitečných mobilních aplikací.

Jednou z nich je British Council Videos. Obsahuje přes 30 epizod, ve kterých si zopáknete užitečné fráze, frázová slovesa a další slovní zásobu pěkně v kontextu a naposloucháte si různé přízvuky rodilých mluvčí. A to se bude hodit, věřte mi.

Pokud si chcete angličtinu pouštět do uší, zkuste British Council Podcasts. Obsahuje nespočet poslechů doplněných o přepis textu, takže můžete buď jen poslouchat, nebo poslouchat a číst zároveň, což já osobně považuju za perfektní způsob učení.

Jestli vás trápí anglická gramatika, doporučuju apku British Council Grammar. Obsahuje hezky zpracované procvičování časů, frázových sloves, přídavných jmen, příslovcí, způsobových sloves a jiných radostí, od úrovně začátečníků až pro velmi pokročilé studenty. Ti co mě znají vědí, že chci, aby se moji studenti hlavně nebáli mluvit, ale to neznamená, že bych je nechala mluvit jako tatary. Bez znalosti základních gramatických kostiček to lego prostě nepostavíte. Tahle apka vám pomůže procvičit to, co z čeho vám na hodině šla hlava kolem. Za mě vážně pecka.


News in Levels

Další skvělá apka s podcasty je News in Levels. Poslechnout si v ní můžete nespočet zpráv ze světa, které si můžete i vyfiltrovat podle okruhu vašich zájmů (příroda, historie, zajímavosti, sport, zprávy apod.) Úžasnou výhodou téhle apky je to, že každá zpráva je tam ve 4 podobách: poslech zjednodušený tak, aby byl srozumitelný i pro začátečníky, poslech pro mírně pokročilé, poslech pro pokročilé a pak originální zpráva, obvykle ve formě Youtube videa, která není nijak upravovaná a je tak vhodná pro ty, kdo hledají autentické nahrávky. První tři úrovně poslechu jsou doplněny o přepis, takže opět můžete poslouchat a číst zároveň. Prostě pecka.


Listen English Pracitce

Další boží apka, která vám pomůže vyladit vaše porozumění rodilcům. Doslova stovky různých lekcí, které obsahují poslech, jeho přepis a doplňující otázky, které ověří jak moc jste doopravdy nahrávce rozuměli. Úroveň A - C2. Miluju.


BusinessEnglishPod

Jestli je vaší vášní business angličtina, doporučuju BusinessEnglishPod. Některé lekce jsou zpoplatněné, ale hromada dalších je zdarma. A opět - poslech + transcipt, prostě boží. A témata? Cokoliv vás napadne; jídlo, telekonference, řešení konfliktů, nákup, prodej, dokonce i pár rad jak ze šéfa vytlouct roční bonus. No kdo by to nechtěl?


Phrasal Verbs

Kdo jste v angličtině měli tu čest setkat se s frázovými slovesy, víte, že je to ..... radost. Ale neklesejte na mysli. Apka Phrasal verbs vám i s tímhle kuřím okem dokáže pomoct. Nabídne vám frázová slovesa, hezky vám je přečte a vysvětlí vám jejich význam. A taky vás nechá namluvit ukázkovou větu a zkontroluje, jestli jste všechna slova v dané větě vyslovili tak, aby vám i rodilec rozuměl. Trošku otravné je, že tahle možnost je "prémiová". Platit za ni nemusíte, ale než vám apka povolí nahrávání vlastního hlasu, budete muset zkouknout reklamní video. Trošku zdlouhavé, ale což. Třeba zrovna poběží reklama na něco užitečného.


English Idioms

Ještě větší radost než frázová slovesa jsou idiomy. Idiom je slovní spojení nebo fráze, která má obvykle trochu jiný význam než jak to přeloží strýček Google translator. To, že například překladatel titulků vašeho oblíbeného seriálu není s idiomy tak úplně kámoš poznáte tak, že nechá hlavní postavu s klidem říkat věty jako "nerozsypej ty fazole", nebo "nepouštěj tu kočku z pytle", i když se na obrazovce zrovna žádná míca z tašky nedere a jediné, co má hrdina udělat, je držet pusu. Pokud se chcete s anglickými idiomy trochu víc skamarádit, doporučuju apku English Idioms. Je ze stejné dílny jako Phrasal Verbs, takže i stejný postup: ukáže a přečte vám idiom, vysvětlí jeho význam, otestuje si vás, jestli si ho dobře pamatujete a nechá vás vyzkoušet si ho na vlastní pusu.


FCE B2 exams/CAE C1 exams


Pro zájemce o zkoušku FIRST (úroveň B2) doporučuju apku FCE B2 exams. Obsahuje 19 (!) ukázkových testů na Reading and Use of English a 4 poslechové testy plus další poslechy k procvičení. Kdo o téhle zkoušce přemýšlíte, vězte, že vědět jak ten test vypadá je MUST. A tahle apka vám pomůže udělat si představu o tom, co vás čeká. Stejným způsobem funguje i apka CAE C1 exams. Stejně užitečná, stejně boží, jen o úroveň výš.

Když už jsme u těch zkoušek, bezvadná je taky aplikace IELTS Pracitce. A vlastně vám ji doporučím i když se na zkoušku IELTS zrovna nechystáte. Je totiž plná cvičení a procvíček na poslech, čtení i gramatiku. U článků i u poslechů jsou otázky ověřující vaše porozumění a taky správné výsledky, abyste si svoje snažení mohli sami hned zkontrolovat. Jediná nevýhoda u téhle aplikace je ta, že u poslechů nenajdete přepisy textu. Pokud by vám takhle plnotučné poslechy nevyhovovaly, zkuste sáhnout po aplikaci IELTS Listening. Nabízí hromadu poslechů rozdělených do levelů od úplných začátečníků až po velmi pokročilé posluchače/studenty. A tentokrát s přepisem ;)

Photo by Agence Olloweb on Unsplash

Máte nějakou apku, na kterou nedáte dopustit? Napište mi, ráda se nachytřím :)


Další články na blogu:

K tomuto článku mě inspirovala moje nedávná účast na online konferenci pro lektory cizích jazyků, kde jsem měla tu čest být jedním z 23 řečníků, kteří zde přednesli své příspěvky. Mluvila jsem o pěti aspektech, které je dobré si pohlídat, když jako lektor chcete svoji práci dělat dlouhodobě a spokojeně.

Moje mateřština, český jazyk, je velmi složitá. Gramatika je komplikovaná, rozsáhlá a náročná i pro nás, rodilé mluvčí, a její výuce se ve škole věnuje hromada času. Na druhou stranu s výslovností si my, Češi, hlavu lámat moc nemusíme – slova se v češtině čtou tak, jak se píšou. A možná i to je důvod, proč i při výuce cizích...

S pojmy "extrovert" a "introvert" se už někdy určitě potkal každý z vás. Definice říká, že extroverti jsou osoby, které čerpají energii a inspiraci především z okolního světa, zatímco introverti ji čerpají ze světa vnitřního, ze svých pocitů, myšlenek a prožitků.

Potřebujeme ještě v dnešní době k výuce jazyků učebnice? Mají nám stále co nabídnout, nebo už patří do starého železa? Dokáže výuka bez učebnic využívající autentické materiály, zážitky a komunikaci s rodilými mluvčími učebnice 100% nahradit? A je taková výuka tím správným řešením pro všechny?

Nedávno mi volala moje klientka, se kterou se dvakrát týdně potkáváme online na individuálních lekcích. Jestli prý bych se nechtěla ujmout výuky jejího kolegy..?

Na začátku ledna jsem si dala dárek. Po podzimu, který byl v mnoha ohledech náročnější, než jsem čekala, jsem si uvědomila, že ačkoliv miluju svoji rodinu i svoji práci a nevyměnila bych je za nic na světe, potřebuju si od nich trochu odpočinout. A protože jsem introvert a občas dost příšerný asociál, nejlíp dobíjím baterky když jsem sama.

Klienti, kteří se na mě obrací s poptávkou po spolupráci jsou z velké většiny lidé, kteří vědí co chtějí, jsou rozhodnutí pro to něco udělat a na úvodní konzultaci tak přichází s předem formulovaným cílem.

Angličtinu potřebujete ke svému životu nebo práci, ale stále se vám nedaří ji naučit. Už několikrát jste zkoušeli začít, chodili jste na kurzy do jazykovky a po večerech šprtali nepravidelná slovesa, ale to učení vám prostě nejde a nebaví vás a vůbec, nejradši byste na to hodili vidle...? Existuje několik důvodů, proč tomu tak může být.

Ve škole jsme všichni strávili spoustu let a odnesli jsme si odtamtud hromadu vědomostí, zkušeností (ať už dobrých či špatných), a taky určitý způsob učení, mindset, se kterým přistupujeme k novým věcem, které se potřebujeme naučit. A ne vždy je to tak úplně výhra.

Když potkáte na ulici člověka, který si něco povídá sám pro sebe, asi si pomyslíte něco o jeho duševní nerovnováze. Napadlo vás ale někdy, že by samomluva mohla být i užitečná?

Už si balíte kufry na dovolenou? Ať už máte v plánu polehávání na pláži nebo běhání po horách, dobrá knížka se hodí vždycky. Pojďtě se mnou dnes mrknout na pár tipů na čtení, které bude dostatečně dovolekově relaxační a zároveň díky němu nenecháte zahálet svoji angličtinu 😉